Trasy Rekreacyjne


Zarówno latem jak i zimą w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym wytyczone są przeróżne trasy. Można dookoła obejść jezioro, zobaczyć nowo odbudowane mostki, przejść przez malowniczo położone wąwozy. Jednak całkowitą nowością są wyznaczone przez Polski Związek Narciarski- Rekreacyjne Trasy Narciarskie. Już w tym roku do Państwa dyspozycji zostaną przygotowane dwie pętle. Jedna o długości 3,5 kilometra, prowadząca dookoła jeziora. I druga, dla dzieci i osób uczących się jeździć, na terenie ośrodka, oświetlona o długości około 1 kilometra. Na miejscu do Państwa dyspozycji powstanie także wypożyczalnia nart biegowych.

Dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej przygotowano trasy i szlaki wiodące przez interesujące pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsca. Czarny szlak turystyczny biegnie przez park na długości ok. 15 km. Rozpoczyna się na stacji PKP w Szklarce Radnickiej i prowadzi drogami leśnymi lub publicznymi na wschód od jezior Jelito i Jatnik, wschodnią krawędź rynny Gryżyny, między stawami rybnymi a następnie ostańcem sandrowym na zachód od Jeziora Gryżyńskiego oraz wzdłuż alei dębów szypułkowych do Augustynki i Gryżyny. Wzdłuż tego szlaku mogą wędrować zarówno piesi jak i rowerzyści.

Następna trasa to ścieżka przyrodnicza o długości 7,5 km, przeznaczona dla turystów pieszych i wycieczek szkolnych. Zaczyna się i kończy przy naszym ośrodku. Na trasie ścieżki zainstalowano 10 stanowisk tematycznie zróżnicowanych i oznaczonych 17 barwnymi tablicami. Znak zielonego liścia bukowego jest przewodnikiem po trasie ścieżki.